Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14176417



*

nr 1417 6417


Ljusstakar

ett par, silver. Höjd: 13 cm, Vikt: ca 595 g


Utrop:

500 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 september 2021
kl 19:25:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/8 22:43:27 1      100 kr
3/9 00:19:38 2      200 kr
5/9 17:10:41 3      500 kr
5/9 21:24:55 2      350 kr
5/9 21:24:55 3      400 kr (Budbetjänt)
5/9 21:25:14 2      450 kr
5/9 21:25:14 3      500 kr (Budbetjänt)
5/9 21:26:03 2      600 kr
6/9 13:05:00 3      1.000 kr
6/9 19:15:41 2      800 kr
6/9 19:15:42 3      900 kr (Budbetjänt)
6/9 19:16:10 2      1.000 kr
6/9 19:16:10 3      1.000 kr (Budbetjänt)
6/9 19:17:44 2      1.100 kr
6/9 19:18:32 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:49
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:02
  • 6714 Elljusstake
    Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:07
  • 6311 Golvljusstakar
    2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6386 Lampetter
    Ett par. Höjd: 41,5 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40




Ladda ner broschyr