bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 12343120



*

nr 1234 3120


Ljusstakar

Ett par, silver, Tore Eldh, Göteborg, K&EC, 1964. Höjd: 25, bruttovikt: ca 329 g


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:31:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 12:39:19 1      2.600 kr
11/2 18:23:39 2      2.200 kr
11/2 18:23:39 1      2.400 kr (Budbetjänt)
11/2 18:24:53 2      2.600 kr
11/2 18:24:53 1      2.600 kr (Budbetjänt)
11/2 18:25:51 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: göteborg k&ec ljusstakar ljusstake silver tore eldh västkusten ädelmetall
  • 9172 Bordsfotogenla..
    höjd: 76 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:22
  • 7623 Kandelaber
    silver, för fem ljus. Höjd: 23 cm. Vikt: 1160 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:10
  • 2030 Kandelabrar
    Ett par, empirestil, 1800-tal, kompletterade, Höjd..//
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:56




Ladda ner broschyr