bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 12343120



*

nr 1234 3120


Ljusstakar

Ett par, silver, Tore Eldh, Göteborg, K&EC, 1964. Höjd: 25, bruttovikt: ca 329 g


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:31:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 12:39:19 1      2.600 kr
11/2 18:23:39 2      2.200 kr
11/2 18:23:39 1      2.400 kr (Automatiskt)
11/2 18:24:53 2      2.600 kr
11/2 18:24:53 1      2.600 kr (Automatiskt)
11/2 18:25:51 2      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: göteborg k&ec ljusstakar ljusstake silver tore eldh västkusten ädelmetall
  • 2264 Applique
    Louis XVI stil, 1800-tal, brons. Höjd: 57
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    25 feb kl 20:27
  • 6072 Bordsfotogenla..
    mässing. Höjd: 70 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    25 feb kl 18:58
  • 4687 Bordslyster
    Sengustaviansk stil 1800-tal, Fot i kristall, stom..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    25 feb kl 19:19
  • 6178 Lampett
    höjd: 33 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    25 feb kl 20:00
  • 4004 Ljusstakar
    2 par + 1 par ljuskronor, mässing. Höjd: 12-22
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    25 feb kl 18:05
  • 6303 Ljusstakar
    Ett par + vas, metall, Orio, 1930-tal. Höjd: 10 - 16
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    25 feb kl 18:13




Ladda ner broschyr