bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 11943019



*

nr 1194 3019


Ljusstakar

Ett par, silver, lyrmodell, Göteborg, 1960. Höjd: 15


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juli 2018
kl 19:40:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/7 18:44:50 1      700 kr
30/7 19:35:09 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: göteborg ljusstakar ljusstake lyrmodell silver västkusten ädelmetall
  • 8171 Appliquer
    Ett par, Gustaviansk stil, brons. Höjd: 51
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:57
  • 8168 Bordslyster
    mässing, prismor. Höjd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:53
  • 2187 Ljusstakar
    2 st snarlika. 1700-tal, mässing. Höjd: 21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:52
  • 8057 Ljusstakar
    Ett par, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firm..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:55
  • 7029 Ljusstakar
    ett par, lyrformad fot, silver, 1830. Höjd: 14,5 c..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:58
  • 8160 Ljusstakar
    ett par, rokokostil, metall. Höjd: 19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:07




Ladda ner broschyr