bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 11943019



*

nr 1194 3019


Ljusstakar

Ett par, silver, lyrmodell, Göteborg, 1960. Höjd: 15


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juli 2018
kl 19:40:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/7 18:44:50 1      700 kr
30/7 19:35:09 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: göteborg ljusstakar ljusstake lyrmodell silver västkusten ädelmetall
  • 7046 Julljusstake
    "Staffans Fålar" Christmas classics
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:59
  • 4128 Kandelabrar
    Ett par, Schierholz. Höjd: 50 cm ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:45
  • 7140 Kandelabrar
    Ett par. CR Carlström. Sent 1800-tal, nysilver. Hö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:07
  • 5155 Kandelabrar
    för vardera två ljus, ett par, silver. GAB Guldsme..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:08
  • 7110 Kolonnljusstakar
    ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 21
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:44
  • 7013 Ljusstakar
    2 st, "Nordic Light", design: House, vridbara, Fö ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:01




Ladda ner broschyr