bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13942077



*

nr 1394 2077


Ljusstakar

Ett par, silver, Gustaf Möllenborg, 1848. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 425 g (269g respektive 156g)


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 april 2021
kl 19:05:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 19:00:49 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 500 kr
  Göteborg 500 kr
  Helsingfors 500 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Tema
  • 26 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaf möllenborg ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 8247 Kandelabrar
    2 st, mässing. Höjd: 30-40 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:23
  • 6319 Kandelabrar
    Ett par, silver, 835, Tyskland. Höjd: 30cm. Vikt: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:38
  • 2023 Lampett
    1950-tal, plåt, 2-armad, Ledad
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 maj kl 20:43




Ladda ner broschyr