bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 13952057



*

nr 1395 2057


Ljusstakar

ett par, silver, Erik Råström, Stockholm, 1967. Höjd: 18 cm. Vikt: 360 g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 3 maj 2021
kl 20:06:15


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik råström ljusstakar ljusstake silver stockholm ädelmetall
  • 8247 Kandelabrar
    2 st, mässing. Höjd: 30-40 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:23
  • 6319 Kandelabrar
    Ett par, silver, 835, Tyskland. Höjd: 30cm. Vikt: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:38
  • 2023 Lampett
    1950-tal, plåt, 2-armad, Ledad
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 maj kl 20:43




Ladda ner broschyr