LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 14499185
nr 1449 9185
CANDLESTICKS
one pair, nickel silver, Victorian style. Height: 17 cm,
Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17 cm
SEK 200
Monday February 21 2022
at 19:50:04
100 kr
150 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.