LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 14797456
nr 1479 7456
CANDLESTICKS
one pair, nickel silver, Victorian style. Height: 16 cm,
Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 16 cm
SEK 300
Monday July 18 2022
at 19:28:13
15/7 12:43:55
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.