LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 15816316
nr 1581 6316
CANDLESTICKS
one pair, Victorian style, nickel silver. Height: 19 cm, wear.
Ett par, Nyrokoko, Nysilver. Höjd: 19 cm
Condition: slitage
400
SEK 100
Monday November 27 2023
at 20:38:47
22/11 13:03:41
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.