Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Knivar 10007183



*

nr 1000 7183


Knivar

silver, 6+ 6 st, 560 g brutto, längd: 17-21 cm


Utrop:

1.200 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 19:30:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/12 12:02:45 1      800 kr
14/12 19:25:19 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: knivar silver ädelmetall
  • 5088 Bestick
    nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:24
  • 5117 Bestick
    silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 18:36
  • 5210 Bestick
    silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:55
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 19:39
  • 5244 Kaffeservis
    + uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:58
  • 5116 Matskedar
    6 st, silver, Ryssland. Längd: 20,5 cm, vikt: 330 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:16




Ladda ner broschyr