GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4867012
*
nr 486 7012
Keramik
3 del, Marianne Westman (f. 1928) för Rörstrand 1950-tal, burk 'Sylt' höjd 14, 5 cm, burk med trälock 'Dill och Pill' och äggkopp 'Picknick'
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 september 2007
kl 16:16:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/9 10:56:20
1
100 kr
24/9 16:04:37
2
200 kr
24/9 16:11:07
3
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik marianne westman rörstrand 1950-tal
-
3006 Crèmekoppar
9 st, blandade modeller, bladn annat Kunglig Dansk..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:27
-
3161 Fat
1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Läng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:50
-
3044 Fat
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fa..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:21
-
3001 Fat
med hund, Ekeby. Diameter: 16,5 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:02
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:59
-
3007 Fisktallrikar
8 st, Keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:19
*
Keramik
nr 486 7012
Keramik
3 del, Marianne Westman (f. 1928) för Rörstrand 1950-tal, burk 'Sylt' höjd 14, 5 cm, burk med trälock 'Dill och Pill' och äggkopp 'Picknick'
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 september 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/9 10:56:20 | 1 | 100 kr |
24/9 16:04:37 | 2 | 200 kr |
24/9 16:11:07 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik marianne westman rörstrand 1950-tal
-
3006 Crèmekoppar
9 st, blandade modeller, bladn annat Kunglig Dansk..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:27 -
3161 Fat
1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Läng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:50 -
3044 Fat
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fa..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:21
-
3001 Fat
med hund, Ekeby. Diameter: 16,5 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:02 -
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:59 -
3007 Fisktallrikar
8 st, Keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:19