Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 15837011



*

nr 1583 7011


Keramik

Kina, 5 delar. Höjd: 2,5-5 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 december 2023
kl 20:12:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/12 22:36:03 1      Vinnande bud
4/12 12:54:45 2      600 kr
4/12 12:54:45 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien keramik kina kinesisk kinesiskt
  • 3013 Assietter
    + skålfat, 5 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:40
  • 3252 Bojan
    + fat, Kina. Längd: 17. 5 H, 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:47
  • 3135 Bojan
    Japan, 1900-tal. Celadongrön glasyr med dekor av f..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:30
  • 3136 Bojan
    Svart dekor mot ljus botten. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:49
  • 3202 Burk med lock
    Anita Nylund (f. 1931), Vår lilla stad, Theo Thung..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:51
  • 3277 Etsning
    Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Centralstatio..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:04




Ladda ner broschyr