bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 13914230



*

nr 1391 4230


Carl-Harry Stålhane

(1920-1990), Sverige


Keramik, 5 delar, bland annat Carl-Harry Stålhane. Höjd: 6-13 cm


Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 april 2021
kl 18:57:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/4 15:52:51 1      300 kr
17/4 20:55:35 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Carl-Harry Stålhane

Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Läs mer om Carl-Harry Stålhane
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl-harry stålhane keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 7365 Fat
    Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:42




Ladda ner broschyr