SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Karott med lock 8862494
nr 886 2494
Karott med lock
1930-tal, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, diameter: 20, 5
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
måndag 7 april 2014
kl 20:19:43
300 kr
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.