bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 13568387



*

nr 1356 8387


Kanna

silver, rokokostil. Höjd: 18 cm. Vikt: ca 520 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 18:50:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/10 14:09:21 1      900 kr
23/10 15:44:08 2      1.000 kr
25/10 11:27:55 3      Vinnande bud
25/10 17:15:36 4      2.000 kr
25/10 17:15:36 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna rokoko rokoko-stil rokokostil silver ädelmetall
  • 1019 Chokladkanna
    Silver (950), Paris, Frankrike, 1809-1819, Vapensk..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 19:16
  • 1007 Gräddkanna
    silver, Gustaf Folcker, 1840, invändigt förgylld. ..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 19:56
  • 1066 Kaffekanna
    Silver (800), Tyskland. Höjd: 18 ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 18:57
  • 1003 Kaffekanna
    silver, A G Duvfa, 1916. Höjd: 22,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 20:20
  • 6362 Kanna
    + gurkfat, 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sve..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    7 december kl 19:03
  • 1067 Kanna
    + skäl + fat, 3 delar, silver, Sydamerika, diamete..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 19:10




Ladda ner broschyr