Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 10695030



*

nr 1069 5030


Ingrid Atterberg

(1920-2008), Sverige


Kanna, Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), höjd: 19 cm


Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.

Utrop:

500 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 20:25:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/10 01:33:07 1      150 kr
1/11 21:10:20 2      150 kr
1/11 21:10:21 1      150 kr (Budbetjänt)
1/11 21:10:38 2      200 kr
5/11 23:31:01 3      300 kr
10/11 07:37:36 4      300 kr
10/11 07:37:36 3      300 kr (Budbetjänt)
10/11 07:38:09 4      350 kr
14/11 20:20:37 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Ingrid Atterberg

Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.

Läs mer om Ingrid Atterberg
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ekeby ingrid atterberg kanna keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr