GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 5464004
*
nr 546 4004
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Kanna, Argenta, Wilhelm Kåge, målarsignatur M, höjd: 31 (Nagg)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 oktober 2008
kl 16:08:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/10 16:01:19
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg kanna keramik målarsignatur m nagg silverinläggning silverinläggningar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
8243 Ask
med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29
-
8079 Lockurna
Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8246 Skål
på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:58
-
8001 Skål
Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:09
*
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
nr 546 4004
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Kanna, Argenta, Wilhelm Kåge, målarsignatur M, höjd: 31 (Nagg)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 oktober 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/10 16:01:19 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg kanna keramik målarsignatur m nagg silverinläggning silverinläggningar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
8243 Ask
med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13 -
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27 -
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29
-
8079 Lockurna
Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07 -
8246 Skål
på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:58 -
8001 Skål
Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:09



