Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelaber 16218289



*

nr 1621 8289


Kandelaber

Nysilver, 5 ljusarmar. Höjd: 34 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 maj 2024
kl 20:45:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/5 18:58:19 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kandelaber kandelabrar ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 6327 Ljusstakar
    Ett par, barockstil. Mässing. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:28
  • 6328 Ljusstakar
    Ett par, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, malm...//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:14
  • 6092 Ljusstakar
    ett par, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:30
  • 6163 Ljusstakar
    ett par, nysilver. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:46
  • 6027 Ljusstakar
    Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:11
  • 5179 Ljusstake
    Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:28




Ladda ner broschyr