GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffeservis 13614365

nr 1361 4365

Kaffeservis

3 delar, nysilver. Höjd: 16-30 cm

Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

måndag 23 november 2020
kl 18:08:44

18/11 07:58:10 1      100 kr
21/11 12:01:00 2      Vinnande bud

Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.