bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffekanna 14392062



*

nr 1439 2062


Kaffekanna

silver, 925, gräddkanna, sockerskål. Höjd: 8-27cm, vikt: 964g


Utrop:

4.000 kr

Såld:

4.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2021
kl 18:36:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/12 18:15:50 1      3.600 kr
4/12 16:54:48 2      3.600 kr
4/12 16:54:48 1      3.600 kr (Budbetjänt)
5/12 16:27:49 2      3.800 kr
6/12 21:24:48 3      4.400 kr
6/12 22:31:07 1      4.200 kr
6/12 22:31:07 3      4.400 kr (Budbetjänt)
9/12 11:35:45 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 13 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna kaffekanna silver sockerskål ädelmetall
  • 5037 Askfat
    + ströare, 3 delar, silver, Importstämplar, diamet..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 jan kl 18:50
  • 2026 Bestickuppsätt..
    ca 70 delar, 1950-tal, rostfritt stål. Längd: 16-20cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 jan kl 19:28
  • 5021 Bricka med han..
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 38x61 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 jan kl 20:53
  • 5237 Diverse
    4 delar, silver
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 jan kl 18:07
  • 5027 Dosa
    + fat, 2 delar, Silver / kristall. Längd: 11-20 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 jan kl 19:03
  • 5036 Fat
    + skål, 2 delar, silver, diameter: 11-16. Vikt: 15..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 jan kl 18:45




Ladda ner broschyr