Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Kaffekanna 5591315



*

nr 559 1315


Kaffekanna

Lenght: ()


keramik, Höganäs, höjd: 22


Condition: litet nagg

Estimate:

100

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday December 22 2008
at 17:34:51


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/12 16:02:52 1      300 kr
22/12 16:44:26 2      150 kr
22/12 16:44:43 2      250 kr
22/12 16:46:57 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas höganäs kaffekanna keramik
  • 6055 DISH
    Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:28
  • 6534 MAGNIFYING GLASS
    3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:38
  • 6325 GLASS
    sagaform, 7+ 14 pieces, height: 13-19,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:09
  • 6089 VASE
    Göte Augustsson (b. 1917), för Ruda Glasbruk. Heig..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:48
  • 6658 CARAFE
    Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors Glasbru..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:14
  • 6657 CARAFE
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:36




Ladda ner broschyr