bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffe-/ teservis 14692029



*

nr 1469 2029


Kaffe-/ teservis

4 delar, silver, Danmark, 1917. Tekanna CG Hallberg, 1932. Höjd: 6,5-24 cm. Vikt: 1230g


Utrop:

5.000 kr

Såld:

5.200 kr

Sista tid för bud online:

tisdag 24 maj 2022
kl 19:48:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/5 18:53:41 1      4.000 kr
17/5 20:49:13 2      4.600 kr
18/5 18:18:41 3      5.000 kr
19/5 09:22:00 2      5.000 kr
19/5 09:22:00 3      5.000 kr (Budbetjänt)
21/5 16:04:29 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 24 maj

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa kaffe- norden silver skandinavien tekopp tekoppar teservis ädelmetall
  • 6036 Kräftbestick
    12st, Nysilver. Längd: 19cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    4 juli kl 20:09
  • 6087 Parti silver
    diverse 13 del
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    4 juli kl 19:10
  • 5093 Stekhuv
    Sent 1800-tal, Silver on Copper, "Watch Well". Län..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    4 juli kl 18:09




Ladda ner broschyr