GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardinjär 4253314
*
nr 425 3314
Jardinjär
Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
Utrop:
1.000 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 augusti 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
-
8079 Lockurna
Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:07
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45
*
Jardinjär
nr 425 3314
Jardinjär
Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 850 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 augusti 2006 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27 -
8079 Lockurna
Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:07 -
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45



