Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 5128532



*

nr 512 8532


Jardiniere

med glasinsats, nysilver, sekelskifte 1900, längd: 43, skador på handtagen, ena handtaget av


Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 mars 2008
kl 17:22:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/3 17:15:39 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka ena handtaget av glasinsats jardiniere kruka nysilver pläter silver skador på handtagen ädelmetall
  • 8026 Jardiniere
    Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dia 21. Hö..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:31
  • 8226 Jardiniere
    kristall. Längd: 40 cm, höjd: 24 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:31
  • 8220 Jardiniere
    mässing och kristall. Längd: 40 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:13
  • 8224 Jardiniere
    nysilver, glasinsats, A G Dufva. Längd: 31 cm, höj..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:51
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8227 Jardiniere
    nysilver, med glasinsats. Längd: 37 cm. Höjd: 37 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32




Ladda ner broschyr