Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 15124063



*

nr 1512 4063


Jardiniere

majolika, jugend. Längd: 40 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 december 2022
kl 18:51:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/12 19:52:21 1      400 kr
13/12 19:58:20 1      800 kr
14/12 13:46:45 2      150 kr
14/12 13:46:45 1      200 kr (Budbetjänt)
14/12 13:46:47 2      250 kr
14/12 13:46:47 1      300 kr (Budbetjänt)
14/12 13:55:20 3      350 kr
14/12 13:55:20 1      400 kr (Budbetjänt)
14/12 13:55:25 3      450 kr
14/12 13:55:25 1      500 kr (Budbetjänt)
19/12 12:21:47 4      700 kr
19/12 12:21:47 1      800 kr (Budbetjänt)
19/12 12:22:24 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau blomkruka jardiniere jugend jugend-stil jugendstil keramik kruka majolika
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr