bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Hållare 13671008



*

nr 1367 1008


Hållare

för placeringskort. Ett par, London, silver, Ryttare. Längd: 7,5 cm. Höjd: 7 cm. Vikt: 87g


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2020
kl 19:11:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/11 16:57:28 1      1.200 kr
17/11 02:41:06 2      1.100 kr
17/11 02:41:06 1      1.200 kr (Budbetjänt)
11/12 13:18:27 2      1.300 kr
13/12 02:53:41 3      1.400 kr
14/12 18:45:47 4      Vinnande bud
14/12 19:03:51 3      1.600 kr
14/12 19:03:51 4      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa hållare london placeringskort ryttare silver ädelmetall
  • 6246 Lampetter
    4 st, mässing och glas. Höjd: 23cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:22
  • 1052 Lampetter
    ett par, Swedish Grace, 1920-/30-tal, patinerad mä..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:51
  • 6031 Skulptur
    Asien, Rökelsehållare, metall. Längd: 26, höjd: 15 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:11




Ladda ner broschyr