bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7358123



*

nr 735 8123


Gouache

Lars Lindeberg, ateljéinteriör, bladets mått: 27x34


Följerätt

Ja

Utrop:

700 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 januari 2012
kl 19:36:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/1 15:25:39 1      300 kr
23/1 17:19:17 2      350 kr
23/1 18:35:28 3      400 kr
23/1 19:07:14 2      450 kr
23/1 19:12:29 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ateljéinteriör gouache lars lindeberg täckfärg vattenfärg
  • 9024 Akvarell
    2 st, Oidentifierad konstnär. Sverige. Signerade, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 20:15
  • 9049 Akvarell
    Agneta Granstad (f. 1949), Sverige. Monogramsigner..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 18:44
  • 2173 Akvarell
    Amanda Bergstedt (1841-1918), Sverige. Gärdsgård m..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 20:44
  • 2180 Akvarell
    Anna Billing (1849-1927), Sverige. "Tegnérlunden"...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 19:58
  • 9050 Akvarell
    Carl Palme (1879-1960), Bergslandskap, monogramsig..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 18:31
  • 9246 Akvarell
    Elsa Hammar-Moeschlin (1879-1950), Sverige. Vid vä..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 18:14




Ladda ner broschyr