bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Golvvas 14842020



*

nr 1484 2020


Anna-Lisa Thomson

(1905-1952), Sverige


Golvvas, keramik, Upsala-Ekeby, Höjd: 51 cm


Anna-Lisa Thomson, född 1905 i Karlskrona, död 1952 i Uppsala, svensk konsthantverkare, keramiker och målare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 augusti 2022
kl 18:23:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/8 10:18:13 1      700 kr
23/8 10:23:10 2      1.000 kr
23/8 20:52:57 3      900 kr
23/8 20:52:57 2      1.000 kr (Budbetjänt)
23/8 20:53:04 3      1.100 kr
28/8 14:41:26 4      1.200 kr
29/8 15:41:52 5      2.200 kr
29/8 17:35:49 6      2.200 kr
29/8 17:35:49 5      2.200 kr (Budbetjänt)
29/8 17:36:28 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 29 aug

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...



Läs mer om Retro

  • Konstnär/Designer

Anna-Lisa Thomson

Anna-Lisa Thomson, född 1905 i Karlskrona, död 1952 i Uppsala, svensk konsthantverkare, keramiker och målare.

Läs mer om Anna-Lisa Thomson
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anna-lisa thomson golvvas keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
  • 9159 Golvvas
    porslin, Kina, 1800-tal. Höjd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:05
  • 9157 Golvvas
    porslin, Kina, omkring 1900. Höjd: 43 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 19:03




Ladda ner broschyr