bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Flaskcoaster 11696089



*
Flaskcoaster

nr 1169 6089


pläter, höjd: 17 cm. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset


Utrop:

1.000 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 mars 2018
kl 19:21:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/3 23:24:38 1      100 kr
18/3 20:24:32 2      200 kr
19/3 07:40:49 3      200 kr
19/3 07:40:50 2      200 kr (Automatiskt)
19/3 07:41:02 3      250 kr
19/3 18:57:44 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: flaskcoaster flaskcoasters flaskunderlägg nysilver pläter silver ädelmetall
  • 2021 Parti bestick
    11 delar, silver, 500g
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:20
  • 7492 Tekanna
    silver, A E Ekström, silversmed verksam i St. Pete..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:17




Ladda ner broschyr