bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Flaskcoaster 11696089



*

nr 1169 6089


Flaskcoaster

pläter, höjd: 17 cm. Proveniens: Jean Jahnsson/van der Nootska palatset


Utrop:

1.000 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 mars 2018
kl 19:21:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/3 23:24:38 1      100 kr
18/3 20:24:32 2      200 kr
19/3 07:40:49 3      200 kr
19/3 07:40:50 2      200 kr (Automatiskt)
19/3 07:41:02 3      250 kr
19/3 18:57:44 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: flaskcoaster flaskcoasters flaskunderlägg nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7395 Bestick
    100 st ca, Nysilver, Vasa
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 18:08
  • 7060 Bestick
    14 delar, silver, olika modeller, bland annat Norg..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 19:08
  • 5016 Bestick
    36 delar, silver, bruttovikt: 1200 g, (knivar 200g)
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 19:16
  • 8099 Bestick
    45 delar, silver, Rosenholm, GAB Guldsmedsaktiebol..//
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 18:49
  • 7316 Bestick
    5+ 11+ 12, silver. Längd: 18-22 cm. Vikt: 1700 g ca
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 19:58
  • 7259 Bestickuppsätt..
    i schatull, Herdmar, diverse
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    17 december kl 18:55




Ladda ner broschyr