UR & KLOCKOR / Armbandsur / Fickur 4957514
nr 495 7514
Fickur
Rokoko, silver
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.800 kr
måndag 12 november 2007
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.