bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 14257161



*

nr 1425 7161


Fat

2 st, silver, 1977 och 1949, Längd: 20cm. Vikt: 356g


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 oktober 2021
kl 19:55:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/10 19:35:29 1      1.100 kr
14/10 12:55:48 2      1.200 kr
15/10 10:31:59 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat silver ädelmetall
  • 6254 Fat
    Kina, bemålad. Diameter: 38cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    6 december kl 20:42
  • 2069 Fat
    Nysilver, Jugend. "Viberl", Längd: 32cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    6 december kl 18:16
  • 7065 Fat
    på fot, Alessi. Diameter: 29, höjd: 14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    6 december kl 18:26
  • 6563 Fat & vas
    3 delar, Upsala Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000),..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    6 december kl 18:23
  • 7037 Skålar
    + fat, 4 delar, Kina, diameter: 12-20 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    6 december kl 18:15
  • 7036 Skålfat
    2 par, Kina, 1900-tal. Diameter: 17-20 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    6 december kl 18:10




Ladda ner broschyr