bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 14099521



*

nr 1409 9521


Fat

silver, graverat. Diameter: 28 cm. Vikt: 315g


Utrop:

600 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 augusti 2021
kl 20:29:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/7 06:27:58 1      300 kr
30/7 11:35:12 2      1.100 kr
30/7 12:52:45 3      1.200 kr
1/8 12:13:43 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat graverat silver ädelmetall
  • 3090 Fat
    + tallrikar, 4 delar, Berlin/Meissen. Diameter: 24..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    20 sept kl 20:12
  • 3019 Fat
    Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Diamete..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    20 sept kl 19:53
  • 3124 Fat
    Faenza, Italien. Diameter: 61cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 sept kl 18:11
  • 3061 Fat
    Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverig..//
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 sept kl 19:16
  • 3384 Fat
    Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Diame..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 sept kl 18:55
  • 3358 Fat
    Rörstrand, S Öhlén. Diameter: 36cm, numrerad, 66/1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 sept kl 19:27




Ladda ner broschyr