bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 13925452



*

nr 1392 5452


Fat

silver, CG Hallberg, 1930. Diameter: 29 cm. Vikt: 518g


Konditionsrapport: graverad

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 april 2021
kl 20:07:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/4 18:31:31 1      Vinnande bud
22/4 20:07:49 2      2.000 kr
22/4 20:07:49 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 600 kr
  Göteborg 600 kr
  Helsingfors 600 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg fat silver ädelmetall
  • 2007 Fat
    + ytterfoder, 7 delar, Ornamin. Diameter: 20-39 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    24 maj kl 19:22
  • 6238 Fat
    2 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:44
  • 7237 Fat
    3 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danma..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:05
  • 7365 Fat
    Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:42
  • 7470 Fat
    Imaridekor, Kina. Diameter: 28cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:23
  • 8635 Fat
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    24 maj kl 18:29




Ladda ner broschyr