Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat på fot 16144013



*

nr 1614 4013


Fat på fot

silver, 1860. Diameter: 18 cm, höjd: 17 cm, vikt: 260g ca


Utrop:

1.200 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 april 2024
kl 19:58:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/4 10:28:05 1      1.600 kr
19/4 10:51:14 2      1.400 kr
19/4 10:51:14 1      1.500 kr (Budbetjänt)
22/4 17:34:28 3      2.000 kr
22/4 19:44:06 4      1.800 kr
22/4 19:44:06 3      1.900 kr (Budbetjänt)
22/4 19:44:55 4      2.000 kr
22/4 19:44:55 3      2.000 kr (Budbetjänt)
22/4 19:45:03 4      Vinnande bud
22/4 19:46:17 4      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat på fot silver ädelmetall
  • 3365 Armring
    Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:36
  • 3219 Bägare
    silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:58
  • 3367 Bestick i etui
    36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:48
  • 2031 Dosa
    silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:09
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 19:37
  • 3366 Kaffeskedar
    12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:25




Ladda ner broschyr