SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat på fot 13196245
nr 1319 6245
Fat på fot
silver, Nyrokoko, Stockholm, 1864. Diameter: 19. Höjd: 17 cm, vikt: 240 g
Utrop:
1.200 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 13 april 2020
kl 20:10:37
1.000 kr
1.100 kr
1.200 kr
1.200 kr
1.200 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.