GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 5806034
*
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:18:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 01:11:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:05
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 19:41
-
7006 Fat
Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920). Diameter: 31 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:32
-
7334 Fat
Rörstrand, omkring 1900. Längd: 28 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:01
-
7248 Kakfat
på fot, glas och metall. Diameter: 28 cm, höjd: 23 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:26
-
7395 Kakfat
på fot, Musselmalet, helblond, Royal Copenhagen. D..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:46
*
Fat
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 01:11:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:05 -
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 19:41 -
7006 Fat
Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920). Diameter: 31 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:32
-
7334 Fat
Rörstrand, omkring 1900. Längd: 28 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:01 -
7248 Kakfat
på fot, glas och metall. Diameter: 28 cm, höjd: 23 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:26 -
7395 Kakfat
på fot, Musselmalet, helblond, Royal Copenhagen. D..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:46