GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 5806060
nr 580 6060
Fat
2 st, Louise Adelborg Rörstrand för Stockholmsutställningen 1930, diameter 12 cm
Kondition: skador
måndag 27 april 2009
kl 18:37:05
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
Fat
Kondition: skador
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6060
Fat
Kondition: skador
måndag 27 april 2009 |
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal