SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 14598489
*
nr 1459 8489
Fat
Ett par, Nysilver, Dufva, med Bergenstråhle vapensköld. Diameter: 31cm
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 april 2022
kl 18:51:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/4 15:28:51
1
400 kr
4/4 16:52:20
2
450 kr
4/4 16:59:55
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva fat nysilver pläter silver ädelmetall
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29
-
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03
-
8246 Skål
på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:58
-
8250 Sockerskålar
på fot 2 st, + fat på fot ns. Höjd: 18-38 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Fat
nr 1459 8489
Fat
Ett par, Nysilver, Dufva, med Bergenstråhle vapensköld. Diameter: 31cm
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 april 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/4 15:28:51 | 1 | 400 kr |
| 4/4 16:52:20 | 2 | 450 kr |
| 4/4 16:59:55 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva fat nysilver pläter silver ädelmetall
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27 -
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29 -
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03
-
8246 Skål
på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:58 -
8250 Sockerskålar
på fot 2 st, + fat på fot ns. Höjd: 18-38 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



