Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 14834038



*

nr 1483 4038


Gerhard Albe

(1892-1965), Sverige


Gerhard Albe (1892-1965), Sweden. Svenska flottans inpassning till Helsingfors. Signed. Image dimensions: ca 17x49 cm, outer dimensions including frame: ca 39x65 cm,


ETCHING, Svenska flottans inpassning till Helsingfors. Signerad. Bildmått: ca 17x49 cm, yttermått inklusive ram: ca 39x65 cm


Droit De Suite

Yes

Withdrawn

Auction date:

Monday August 22 2022
at 18:08:46



  • Artist/Designer

Gerhard Albe

Gerhard Albe, svensk målare född 1892 i Stockholm, död 1965 i Stockholm.

Read more about Gerhard Albe
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar gerhard albe grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr