Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Druvsax 16165034



*

nr 1616 5034


Druvsax

silver, Georg Jensen. Längd: 14 cm. Vikt: 55 gr brutto


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2024
kl 20:47:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 13:39:30 1      1.000 kr
29/4 20:38:22 2      1.000 kr
29/4 20:38:22 1      1.000 kr (Budbetjänt)
29/4 20:38:40 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt druvsax georg jensen silver ädelmetall
  • 3365 Armring
    Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:36
  • 3219 Bägare
    silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:58
  • 3367 Bestick i etui
    36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:48
  • 2031 Dosa
    silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:09
  • 3428 Fiskspade
    Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:46
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 19:37




Ladda ner broschyr