bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 12343326



*

nr 1234 3326


Dosa

silver, 1807. Längd: 8,5 cm. Vikt: ca 75 g


Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:58:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 15:51:33 1      500 kr
11/2 18:55:50 2      600 kr
11/2 19:22:55 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa silver ädelmetall
  • 4273 Dosa
    + skulptur, porslin, Kina, diameter: . Längd: 6
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:34
  • 4613 Dosa
    CG Hallberg, silver, 1938. Vikt. 50 g ca, Längd: 4..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 19:16
  • 4270 Kopp
    + dosa, 2 delar, Royal Copenhagen, & Meissen, diam..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:31
  • 4209 Speldosa
    Mozart, Längd: 17 cm. Djup: 10 cm, höjd: 7 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:36
  • 4011 Speldosa
    Sent 1800-tal. Längd: 45, djup: 22 cm, höjd: 15 cm..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:50
  • 4276 Vas
    + dosa med lock, porslin. Aluminia, Royal Copenhag..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:38




Ladda ner broschyr