bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 13636480



*

nr 1363 6480


Dosa

silver, 1800-tal, gravyr. Längd: 6cm


Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 november 2020
kl 18:01:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/11 23:50:42 1      300 kr
29/11 16:45:00 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa gravyr silver ädelmetall
  • 4212 Handspeglar
    Nysilver, + sminkdosa. Höjd: 7-30cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 april kl 20:54
  • 4224 Silverdosa
    silver, 4 delar. Längd: 10-24cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 april kl 18:06
  • 4274 Vas
    + dosa med lock, Bland annat Nils Emil Lundström. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 april kl 18:53




Ladda ner broschyr