bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dessertskedar 12343125



*

nr 1234 3125


Dessertskedar

12 st. Silver, Svensk Spets. Längd: 19 cm. Vikt: ca 540 g


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:55:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/2 22:49:30 1      Vinnande bud
9/2 10:32:16 2      1.100 kr
9/2 10:32:16 1      1.200 kr (Automatiskt)
11/2 18:36:43 3      1.300 kr
11/2 18:36:43 1      Vinnande bud (automatiskt)



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertskedar silver svensk spets ädelmetall
  • 3443 Bestick
    16 delar, Silver (800), knivar & skedar. Bruttovik..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 20:29
  • 4207 Bestick
    51 delar, 1950-tal
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 18:29
  • 4583 Bestick
    Nils Johan, 50/60-tal, 30 del ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 18:24




Ladda ner broschyr