bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dessertbestick 13581535



*

nr 1358 1535


Dessertbestick

silver, 28 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Längd: ca 16 cm, bruttovikt: ca 1070g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 2 november 2020
kl 19:38:08


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertbestick diplomat silver ädelmetall
  • 6146 Bägare
    2 st, silver. Höjd: 5-8 cm, vikt: 170 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 november kl 20:12
  • 1022 Bägare
    silver, 1761, Johan Söderdahl (mästare 1756-1798),..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    14 december kl 18:57
  • 1042 Bägare
    silver, Gustaf VI Adolfs Monogram. Gåva från Gusta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    14 december kl 19:55
  • 1021 Bestick
    16 delar, silver, WA Bolin, Modell I, 5 smörgåsgaf..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    14 december kl 18:43
  • 6465 Bestick
    ca 45 delar, Nysilver, Chippendale, med schatull.
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 november kl 20:43
  • 6245 Bestick
    Nysilver, gaffel med kniv. Längd: 27-31cm, med etui
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 november kl 20:13




Ladda ner broschyr