SILVER & METAL / Silver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1600
Auction date:
Monday December 3 2012
at 18:48:04
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
8262 BRACELET
3 pcs, silver. Weight: 85 gr ca. Length: ca 18-20 cm,
Present: SEK 600
Auction ends
today
20 maj at 18:27
-
8261 BEAKER
silver, 1934. Height: 10, 5 cm, weight: 135 gr ca,
Present: SEK 600
Auction ends
today
20 maj at 20:03
-
2029 BEAKER
silver, Russia, 1838, Niellodekor, gilded on the i..//
Present: SEK 2000
Auction ends
in a week
27 maj at 19:27
-
8294 CUTLERY
Hallberg, nickel silver, 88 pieces,
Auction ends
today
20 maj at 19:15
-
2036 CUTLERY
silver, 27 delar. Weight: 1000 gr brutto,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:35
-
2021 CUTLERY
silver, Rosenholm, 23 pieces, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 de..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:07
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1600 |
Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
8262 BRACELET
3 pcs, silver. Weight: 85 gr ca. Length: ca 18-20 cm,
Present: SEK 600
Auction ends
today
20 maj at 18:27 -
8261 BEAKER
silver, 1934. Height: 10, 5 cm, weight: 135 gr ca,
Present: SEK 600
Auction ends
today
20 maj at 20:03 -
2029 BEAKER
silver, Russia, 1838, Niellodekor, gilded on the i..//
Present: SEK 2000
Auction ends
in a week
27 maj at 19:27
-
8294 CUTLERY
Hallberg, nickel silver, 88 pieces,
Auction ends
today
20 maj at 19:15 -
2036 CUTLERY
silver, 27 delar. Weight: 1000 gr brutto,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:35 -
2021 CUTLERY
silver, Rosenholm, 23 pieces, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 de..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:07