Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Champagnekylare 5668611



*

nr 566 8611


Champagnekylare

Lenght: ()


Jugend, Nysilver, höjd: 43


Condition: graverad, slitage, betar skadade

Estimate:

100

Sold:

SEK 1800

Auction date:

Monday February 16 2009
at 18:36:31


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/2 10:03:13 1      600 kr
13/2 17:51:32 2      150 kr
14/2 16:22:53 3      250 kr
14/2 16:24:00 3      350 kr
14/2 21:34:19 4      450 kr
14/2 21:36:46 4      550 kr
15/2 19:08:41 5      1.500 kr
16/2 13:25:33 6      1.100 kr
16/2 13:25:49 6      1.300 kr
16/2 13:26:06 6      1.500 kr
16/2 13:26:20 6      1.700 kr
16/2 18:31:31 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau champagnekylare jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vinkylare ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 3200

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 9800

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 900

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr