SILVER & METAL / Silver / Tray 6104400
*
nr 610 4400
TRAY
sheffield plate, England, length: 46,
pläter, England, längd: 46 + diverse fat, nysilver
Estimate:
100
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday November 16 2009
at 19:26:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/11 18:28:44
1
150 kr
16/11 09:25:01
2
350 kr
16/11 09:51:18
1
250 kr
16/11 16:36:10
3
400 kr
16/11 16:50:31
3
Vinnande bud
16/11 18:24:06
4
450 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka engelsk england europa nysilver pläter silver ädelmetall
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
10 juni at 19:38
-
3428 Fiskspade
silver, Denmark, 1851. Length: 28 cm, gross weight..//
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
10 juni at 19:51
-
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:39
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42
-
4212 TABLEWARE
nickel silver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st mat..//
Present: SEK 1400
Auction ends
in two days
10 juni at 20:32
-
4264 SMALL COFFEE S..
+ tea spoons, 12 + 3 pcs, silver. Length: 9-14 cm..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
10 juni at 20:01
*
TRAY
nr 610 4400
TRAY
sheffield plate, England, length: 46,
pläter, England, längd: 46 + diverse fat, nysilver
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 450 |
Auction date: |
Monday November 16 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/11 18:28:44 | 1 | 150 kr |
16/11 09:25:01 | 2 | 350 kr |
16/11 09:51:18 | 1 | 250 kr |
16/11 16:36:10 | 3 | 400 kr |
16/11 16:50:31 | 3 | Vinnande bud |
16/11 18:24:06 | 4 | 450 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka engelsk england europa nysilver pläter silver ädelmetall
-
3219 BEAKER
silver, 1808. Height: 7, 5 cm, diameter: 6, 5 cm, ..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
10 juni at 19:38 -
3428 Fiskspade
silver, Denmark, 1851. Length: 28 cm, gross weight..//
Present: SEK 350
Auction ends
in two days
10 juni at 19:51 -
3220 FRUIT CUTLERY
kniv och gaffel, silver med handtag i agat, engels..//
Auction ends
in two days
10 juni at 19:39
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
in two days
10 juni at 19:42 -
4212 TABLEWARE
nickel silver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st mat..//
Present: SEK 1400
Auction ends
in two days
10 juni at 20:32 -
4264 SMALL COFFEE S..
+ tea spoons, 12 + 3 pcs, silver. Length: 9-14 cm..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
10 juni at 20:01