bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brevkniv 12297534



*

nr 1229 7534


Brevkniv

Silver / pärlemo, Frankrike, delvis förgylld. Längd: 20,5


Utrop:

600 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 januari 2019
kl 19:29:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/1 10:06:47 1      400 kr
21/1 11:59:22 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brevkniv delvis förgylld europa frankrike fransk franska franskt förgyllning guldfärgad gyllene pärlemo silver ädelmetall
  • 5518 Armring
    Silver P Kuhn, 1958. Vikt: 28 g. Diameter: 7 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 juni kl 19:20
  • 6111 Bägare
    Sterlingsilver, Sigurd Persson (1914-2003), Sverig..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 juni kl 20:26
  • 6153 Bestick
    24 delar, Silverplätering/Pärlemo, England. I etui..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 juni kl 20:57
  • 6322 Bestick
    ca 46 delar, silver. Bruttovikt: ca 2985 g, varav ..//
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 juni kl 20:51
  • 6092 Bestickuppsätt..
    50 del ca, Nysilver, Modell Vasa. Längd: 15-22 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 juni kl 18:21
  • 6098 Bordspingla
    silver, Danmark. Höjd: 12 cm. Vikt: ca 70 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 juni kl 19:51




Ladda ner broschyr