BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 9031022
*
nr 903 1022
Bordsfotogenlampa
majolika, skärm saknas
Utrop:
600 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 juli 2014
kl 20:18:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/7 13:29:40
1
350 kr
14/7 19:19:03
2
350 kr
14/7 19:33:34
2
400 kr
28/7 11:20:00
3
500 kr
28/7 17:43:07
4
Vinnande bud
28/7 19:47:16
3
700 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:30
*
Bordsfotogenlampa
nr 903 1022
Bordsfotogenlampa
majolika, skärm saknas
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 juli 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/7 13:29:40 | 1 | 350 kr |
| 14/7 19:19:03 | 2 | 350 kr |
| 14/7 19:33:34 | 2 | 400 kr |
| 28/7 11:20:00 | 3 | 500 kr |
| 28/7 17:43:07 | 4 | Vinnande bud |
| 28/7 19:47:16 | 3 | 700 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:30



