BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 15475209
*
nr 1547 5209
Bordsfotogenlampa
majolika, omkring 1900. Höjd: 55 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 juni 2023
kl 18:29:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 09:55:05
1
300 kr
12/6 18:24:59
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
7131 Kandelabrar
Ett par, mässing. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:14
-
2040 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:38
-
7346 Ljusstakar
ett par, rysk empire, kristall och brännförgylld b..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:18
-
1005 Ljusstakar
ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om två veckor
27 maj kl 20:16
-
7042 Samekniv
+ ljusstake + fat, 3 delar, samearbete, horn / ten..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:19
*
Bordsfotogenlampa
nr 1547 5209
Bordsfotogenlampa
majolika, omkring 1900. Höjd: 55 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/6 09:55:05 | 1 | 300 kr |
12/6 18:24:59 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
7131 Kandelabrar
Ett par, mässing. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 18:14 -
2040 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:38 -
7346 Ljusstakar
ett par, rysk empire, kristall och brännförgylld b..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:18
-
1005 Ljusstakar
ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om två veckor
27 maj kl 20:16 -
7042 Samekniv
+ ljusstake + fat, 3 delar, samearbete, horn / ten..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 19:19