Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 6205447



*

nr 620 5447


Bestickuppsättning

Nysilver, Gammal Svensk, 127 delar, inkl fiskbestick Duva


Utrop:

300 kr

Såld:

4.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 17:41:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/1 21:38:02 1      1.100 kr
22/1 15:14:41 2      750 kr
22/1 15:15:07 2      1.100 kr
22/1 15:15:36 2      1.600 kr
22/1 19:34:21 1      1.300 kr
23/1 11:57:43 1      1.500 kr
24/1 10:05:45 1      1.700 kr
24/1 16:51:00 3      2.000 kr
25/1 09:31:23 2      2.100 kr
25/1 10:26:07 3      2.500 kr
25/1 16:23:13 2      2.600 kr
25/1 16:34:18 4      3.500 kr
25/1 17:33:20 3      3.500 kr
25/1 17:34:10 3      Vinnande bud
25/1 17:36:05 4      4.000 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning gammal svensk inkl fiskbestick duva matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8319 Bestick
    silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8277 Brickor
    6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32
  • 8275 Brickor
    med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr